Opera
Paulina Pankiewicz
Opera jest gatunkiem kojarzącym się z pojęciem dzieła totalnego. To dla niej Richard Wagner ukuł termin Gesamtkunstwerk – oznaczające dzieło wielowymiarowe, doświadczane wszystkimi zmysłami. Celem projektu Pauliny Pankiewicz jest stworzenie wspólnie z grupą osób niewidomych i niedowidzących kompozycji, która będzie dźwiękowym odpowiednikiem krajobrazu doświadczanego przez poruszające się w nim ciała. Pomysł artystki ewoluował z jej własnych doświadczeń ze sportem, z bieganiem. Na pewnym etapie Paulina Pankiewicz postanowiła podzielić się tym doznaniem z osobami, dla których bieg pozostaje poza granicami percepcji. Myśląc o pejzażu, artystka zapragnęła udostępnić osobom niewidzącym odczucie przestrzeni otwartej za pośrednictwem swobodnego ruchu – przez bieg. Cielesne doświadczenie pejzażu uczestników projektu opowiedziane będzie widzowi za pomocą utworu dźwiękowego skomponowanego z oddechów uczestniczących w biegu ciał.
Początkowo uczestnikami i współtwórcami działania mieli być biegający wychowankowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach pod Warszawą. Niestety, zasady związane z zachowaniem bezpieczeństwa epidemicznego wymusiły na artystce zmianę założeń i wśród uczestników projektu znajdują się wyłącznie dorosłe osoby, które odpowiedziały na otwarte zaproszenie do projektu.
Paulina Pankiewicz – urodziła się w 1980 roku w Warszawie. Studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2007 roku odebrała dyplom magistra sztuki z wyróżnieniem rektorskim. Ukończyła podyplomowe studia pedagogiczne na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2020). Obecnie kończy interdyscyplinarne studia doktoranckie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się działaniami performatywnymi, rysunkiem, ilustracją, wideo, realizuje projekty site-specific. Współpracuje z architektami i muzykami oraz ze sportowcami. Często nawiązuje dialog ze strukturami przestrzennymi miasta, bada je, obserwuje, opisuje. Równie mocną inspirację znajduje w naturze. Te dwa tematy przewijają się w jej twórczości. Eksploruje je z punktu widzenia przestrzeni, czasu i ruchu.